Sport

Tjejerna glänste i Eskilscupen

Eskilsminne tog hem två flickklasser, Billesholm en och Glumslöv en när Eskilscupen avslutades.

Hemmaklubben Eskilsminne brukar hålla sig bra framme i sin egen cup. På söndagen plockade föreningen hem två titlar i Eskilscupen.
I F14-klassen vann Eskils derbyt i finalen mot Fortuna/Glumslöv med 2–0. Eskilstjejerna i F15 ville inte vara sämre. De vann sin final mot IFK Kalmar med 2–0.
Det tredje hemmalaget som var i final, Eskils lag 1 i F10, förlorade mot Furulund efter straffar.
Glumslöv vann F11-klassen efter att ha finalslagit AIK med 2–1. Klubben var i final även i F12, men förlorade där mot Sävedalen efter straffar.
Billesholms IK tog hem F13-klassen när man slog Köpingebro med 2–0. Wormo var i final i F16, men förlorade den med 0-5 mot Centern.
Stattena vann B-finalen i F16 efter att ha slagit Norvalla med 2–0.
Det var klenare med framgångar för de lokala pojklagen. Inget lag nådde A-final.
Ramlösa Södra vann B-finalen i P13 mot Glumslöv med 1–0 och Högaborg vann B-finalen i P16 mot Falkenberg med 6–4.

Slutspelet i Eskilscupen

F10, semifinaler: Eskilsminne 1–Hittarp 2 4–2, Furulund–Höganäs 4–1.
Final: Furulund–Eskilsminne 1 5–4 efter straffar.
B-final: Askim–Sävedalen.2–3.
F11, semifinaler: Brämhult–AIK FF 2 0–2, Glumslöv–Onsala 1 3–1.
Final: Glumslöv–AIK 2–1.
B-final: AIK FF 1–Anderslöv 7–0.
F12, semifinaler: Glumslöv–Borgeby 6–5 efter straffar, Centern–Sävedalen 1 2–4 efter straffar.
Final: Glumslöv–Sävedalen 1 3–4 efter straffar.
B-final: Böljan–Brämhult 1–0.
F13, semifinaler: Billesholms IK–LB 07 4–2, Köpingebro–IFK Kalmar 4–1.
Final: Billesholms IK–Köpingebro 2–0.
B-final: Växjö FF–Tyresö FF 0–1.
F13-9 spelare, semifinaler: Lindome–Våmb 3–1, Vellinge–Landvetter 3–1.
Final: Lindome–Vellinge 5–2.
B-final: Hyltebruk–IK Eksjö 4–3.
F14, semifinaler: Fortuna/Glumslöv–Hittarp 2–0, Eskilsminne–Våmb 1–0.
Final: Fortuna/Glumslöv–Eskilsminne 0–2.
B-final: Eksjö–Södra Sandby 0–3.
F15, semifinaler: Sandsbro–IFK Kalmar 0–2, Eskilsminne–Arboga Södra 4–0.
Final: Eskilsminne–IFK Kalmar 2–0.
B-final: Onsala–Centern 0–2.
F16, semifinaler: Centern–Böljan 2–0, Wormo–TUFF 2–1.
Final: Wormo–Centern 0–5.
B-final: Stattena–IF Norvalla 2–0.
P10, semifinaler: AIK–Balltorp 8–0, Bjärred 2–Astrio 1–2.
Final: Astrio–AIK 0–7.
B-final: Malmö FF 1–Råå 7–1.
P11, semifinaler: Halmstads BK–IFK Berga 3–0, Askim–Malmö FF 0–7.
Final: Malmö FF–Halmstads BK 5–0.
B-final: Västra Ingelstad–Kungsbacka 2–0.
P12, semifinaler: Astrio–IFK Simrishamn 3–0, Gladsaxe–Höllviken Röd 4–1.
Final: Astrio–Gladsaxe 0–3.
B-final: Västra Frölunda 2–Kristianstad BoIS 1 0–1.
P13, semifinaler: Alvesta–Böljan 0–3, Holbaek–Staffanstorp 1–0.
Final: Holbaek–Böljan 5–0
B-final: Ramlösa Södra–Glumslöv 1–0.
P13, 9-spelare, semifinaler: IFK Stocksund–Enebyberg 5–6 efter straffar, Våmb 2–Askim 4–0.
Final: Våmb 2–Enebyberg 3–1.
B-final: Mölndal Fotboll 1–Våmb 1 2–1.
P14, semifinaler: Assyriska Föreningen–Holbaek 0–1, Eskilsminne 1–Smedby 3–6 efter straffar.
Final: Holbaek–Smedby 2–0.
B-final: Lerum–Eslöv 0–2.
P15, semifinaler: Boo–IFK Aspudden 2–3, Kristianstads FF–Öster 1–0.
Final: Kristianstads FF–IFK Aspudden 2–1.
B-final: Lärje/Angered–Örgryte 1–0.
P16, semifinaler: Bjärreds IF–Djurgården 0–3, Örebro 1–Eskilsminne 1 2–0.
Final: Djurgården–Örebro 0–2.
B-final: Högaborg–Falkenberg 6–4.
Gå till toppen