Sport

44 idrottsledare belönas – här är alla som får Skånes idrottsledarstipendier i NV-Skåne 2017

10 000 kronor vardera blir belöningen för de 200 skånska idrottsledare som tilldelas Skånes idrottsledarstipendier för 2017. 44 av dem kommer från nordvästra Skåne.

Tre av stipendiaterna från NV-Skåne: Sussi Schotte, Höganäs BK, Hugo Rikk, Engelholmsgymnasterna, och Nellie Malmros, Båstads Gif.Bild: Privat Tom Wall Niklas Gustavsson
De årliga idrottsledarstipendierna delas ut av Sparbanksstiftelserna i Skåne och Skåneidrotten. Varje stipendium är på 10 000 kronor, där 7 000 kronor går till ledaren och 3 000 kronor till föreningen.
Alla skånska föreningar har haft möjlighet att nominera en kvinnlig och en manlig ledare.
Prisceremonin äger rum på Idrottsledargalan på Arenan i Lund den 16 maj.
Fakta

Här är alla stipendiater från NV-Skåne

Bjuv:

Jacob Tillheden, Bjuvs brottarklubb

Felicia Christiansdotter, Billesholms badmintonklubb

Båstad:

Nellie Malmros, Båstads Gif, fotboll

Mikael Roesberg, Båstads Gif, fotboll

Tommy Karlsson, Förslövs IF, innebandy

Helsingborg:

Elin Ivehag, Gymnastikföreningen Ling

Martin Bonekamp, Allerums golfklubb

Peter Nilsson, IFK Helsingborg, friidrott

Sava Cederholm, HBK Bergania, brottning

Ellinor Dooley, Helsingborgs sportdykarklubb Delfinen

Johan Persson, IFK Helsingborg, volleyboll

Maria Pelvén, Helsingborgs roddklubb

Höganäs:

Sara Bergelin, Lerbergets segelsällskap

Fredrik Bergström, Jonstorps hockey

Camilla Lindgren, Kullabygdens DFF, fotboll

Sussi Schotte, Höganäs BK, fotboll

Klippan:

Janne Olsson, Klippan RC klubb, bilsport

Landskrona:

Camilla Forslund, Bangolfklubben Linjen

Per-Ola Johansson, Glumslövs FF, fotboll

Gustav Hemström, BK Landora, fotboll

Lexie Carlino, Häljarps SK, innebandy

Ali Kassem, Landskrona karateklubb

Perstorp:

Mika Jokikokko, Perstorp Bälinge IK, innebandy

Svalöv:

Daniel Unnerbäck, Röstånga IS, fotboll

Claes-Göran Skogh, BK Möllan, bowling

Ted Svedenborn, TK Fys, korpen

Annica Holm, TK Fys, korpen

Kenny Lindahl, Kågeröds Boif, fotboll

Malin Thomasson, Röstångagymnasterna

Kristoffer Dehlin Nilsson, Röstångagymnasterna

Niklas Stjerndorff, Svalövs badmintonklubb

Åstorp:

Adam Sjögren, Åstorps cykelklubb

Malin Kallbro, Åstorps björnboulare

Ängelholm:

Henrik Persson, Vattenpoolarna Höganäs Ängelholm

Hussein Abboud, Vattenpoolarna Höganäs Ängelholm

Peter Andersson, Sockerbrukskatterna, bowling

Cecilia Ekstrand, Vejby IF, fotboll

Erika Axelsson, GK Engelholmsgymnasterna

Hugo Rikk, GK Engelholmsgymnasterna

Anna-Maria Yxklinten, Össjö hästsällskap

Joel Palmqvist, Bushido karate

Johan Pahlin, Engelholms VS, volleyboll

Örkelljunga:

Hans-Åke Jönsson, Ekets Goif, fotboll

Lotta Ekberg, Örkelljunga friluftsklubb, orientering

Gå till toppen