Vi har förtydligat vår personuppgiftspolicy. Vill du veta mer om hur vi hanterar personuppgifter och cookies - läs mer här.
Ängelholm

Studenternas flit belönades

Studentyran har lagt sig, men det finns mer att berätta. Här är alla premier som delades ut till årets studenter vid Ängelholms gymnasieskola.

Läs mer: Studenternas dag fyllde Ängelholms centrum
Premie för bästa studieresultatet på sitt program:
Erik Karlsson, BA3, Bygg- och anläggningsprogrammet
Julia Lindström, BF3, Barn- och Fritidsprogrammet
Dennis Jönsson, EEL3, El- och energiprogrammet - inriktning Elteknik
Alexander Fristedt, EK3b, Ekonomiprogrammet - inriktning Ekonomi
Kim Larsson, EK3a, Ekonomiprogrammet - inriktning Juridik
Isabella Gey, ES3, Estetiska programmet
Emelie Larsson, HA3, Handels- och administrationsprogrammet
Kassandra Bresch, HU3, Humanistiska programmet
Selma Nilevald, HV3, Hantverksprogrammet - inriktning Frisör
Ludvig Torle, NA3b, Naturvetenskapsprogrammet - inriktning Naturvetenskap
Eric Grankvist, RL3, Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Moa Schér, SA3b, Samhällsvetenskapsprogrammet - inriktning Beteendevetenskap
Jonathan Bruchhausen, TE3a, Teknikprogrammet - inriktning Samhällsbyggande och miljö
Tova Annertz, TE3b, Teknikprogrammet - inriktning Design och produktutveckling
Nermin Skenderovic, TE3a, Teknikprogrammet - inriktning Informations- och medieteknik
Premie för att under studietiden ha engagerat sig för skolan och dess elever:
Olle Ternéus, EK3b
Premie för visat gott kamratskap:
Nils Nilsson, BA3
Alex Jansson, BF3
Oskar Lennwall Sandberg, EK3c
Johannes Gunnarsson, TE3a
Tova Annertz, TE3b
Premie för en påfallande och positiv utveckling av sina studieresultat i ett eller flera ämnen:
Johan Andersson, BA3
Nellie Åkesson, BF3
Pontus Schibrach, EEL3
Linnea Zadig, ES3
Erica Nordberg, HA3
Moa Persson, HV3
Mariam Al-Bayati, RL3
Felicia Andersson, SA3b
Josefin Ahlgren, TE3b
Oliver Ekberg, TE3c

Övriga stipendier, priser och premier

Bjärebygdens industri- och hantverksförening, 1000 kr/premie, till Annie Klittgard, HV3, Gustav Ingemarsson, BA3 och Dennis Jönsson, EEL3
Föreningen kultur i NV Skånes stipendium, 3000 kr/premie, Isabella Gey, ES3.
Handelsanställdas förbund stipendium, 2000 kr, Emelie Larsson, HA3
Idrottsskölden: Edvin Nilsson, SA3a, och Moa Schér, SA3b.
IM Stipendium, 500 kr/premie: Tamanna Afzali, Hameedullah Azizi.
Sven, Karin och Per Marcussons stiftelse: 2 200 kr/premie: Nora Andersson, Jonathan Bruchhausen, Oliver Ekberg, Simon Haglund och Nermin Skenderovic.
Swedbank Ängelholm, Bästa Diplomerade gymnasieekonom 2500 kr Alexander Fristedt, EK3b
Urwitz-stipendium, 10 000 kr: Moa Schér, SA3b.
Wella best student award, värde 10 000 kr: Selma Nilevald, HV3.
Åke Möllers Kemipris, 2000 kr: Andrew Lycett NA3b
Ängelholms Näringsliv AB, 1000 kr: Kreshnik Hasani HA3
Ängelholms Näringsliv AB, pris till bästa Uf-företag: Bjärebrödet UF. Elever i företaget är Victor Olsson, Alexander Rosén, Hanna Sjögren, Ebba Svensson, Olle Ternéus och Ella Wester.
Källa: Ängelholms gymnasieskola.
Gå till toppen