Annons

Annons

Annons

kultur

Kent Werne
Skräckbilden har blivit mer nyanserad

Socialismen har blivit ett skällsord i USA och varje seger från vänstern har mötts av en stark reaktion från högern. Fram tills nu, skriver Kent Werne som läser om den amerikanska vänstern.

Text

Det här är en kulturartikel.Analys och värderingar är skribentens egna.

”Socialismen har blivit ett skällsord i USA och varje seger från vänstern har mötts av en stark reaktion från högern”, skriver Kent Werne. Illustration.

Bild: Kalle Elmqvist

Annons

”Sverige, det är ett socialistiskt land, va? Vi vill inte ha det så i Amerika!” Sue Ousten var pensionerad snabbköpskassörska, kristen fundamentalist och Teapartyaktivist. Jag träffade henne för några år sedan i en liten håla i Ohio. Hennes främsta drivkraft var motståndet mot Barack Obama, muslimer och det hon såg som vägen mot träldom: socialism.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på hd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan