Vi har förtydligat vår personuppgiftspolicy. Vill du veta mer om hur vi hanterar personuppgifter och cookies - läs mer här.
Åstorp

Kommunerna som klättrar mest i skolrankningen

Vellinge, Orust och Vadstena är årets bästa skolkommuner. Men Ljusdal och Timrå står för överraskningarna. De har klättrat mest i Lärarförbundets rankning.

Vellinge är bästa skolkommun – igen. Men Ljusdal har förbättrat sig mest i Lärarförbundets mätning. Arkivbild.Bild: Jonas Ekströmer/TT
Inget tycks kunna putta skånska Vellinge ned från tronen. Kommunen tar för femte året i rad hem titeln Årets skolkommun i Lärarförbundets mätning. Under de 17 år som förbundet gjort undersökningen har Vellinge aldrig fått en sämre placering än nummer 45.
Orust placerar sig som nummer två för andra året i rad medan trean Vadstena är tillbaka på tredje plats efter en tolfteplacering i fjol.
– De kommuner som placerar sig bra har tydliga mål, koll på läget och har gjort medvetna investeringar. De har också en bra dialog med sina lärarorganisationer om vilka insatser och åtgärder som behöver komma på plats. Detta kännetecknar också de kommuner som gör stora förbättringsresor, säger Lärarförbundets Johanna Jaara Åstrand.
En insats kan vara att anställa andra yrkeskategorier som avlastar lärarna, fortsätter hon.
– Det kan också handla om att arbeta på en vetenskaplig grund. Vi har ju till exempel en del kommuner som är delaktiga i Skolverkets satsning Samverkan för bästa skola. Så det finns mycket som inte syns i våra kriterier men som har stor effekt på vilka resultat man får och hur attraktiv man är som arbetsgivare.
Den kommun som klättrat mest av alla är Ljusdal i Gävleborgs län som höjt sig från plats 212 i fjol till plats 29 i år. Andra storklättrare är Timrå, Sorsele och Karlsborg. Den sistnämnda tog sig ända upp till plats 9 i årets rankning.
Samtidigt har Nora, Vaggeryd och Tanum rasat mest sedan 2017. För Noras del betyder det att fjolårets 35:e plats blivit plats 250 i år.
– I sanningens namn får relativt små förändringar i den egna eller andra kommuner effekt på rankningen. Och det viktigaste är inte rankningen i sig, utan att resultaten väcker diskussion, säger Johanna Jaara Åstrand.
Längst ned i Lärarförbundets rankning placerar sig Lilla Edet, Tierp och Fagersta. Av dessa tre är det endast Fagersta som någon gång haft en placering över 250.
– Det finns skiftande ambitionsnivåer men det är också många kommuner som underkompenseras av staten. Det finns inte ett fungerande system som kompenserar för de olika förutsättningar kommunerna har. Och det är staten som har ansvaret för att säkerställa att skolan är likvärdig i Sverige, säger Johanna Jaara Åstrand.
Rättad: I en tidigare version av denna text angavs fel antal år som förbundet gjort undersökningen.

Fakta: I topp och i botten

De fem bästa och de fem sämsta skolkommunerna, samt Stockholms, Göteborgs och Malmös placeringar.
KommunLänPlacering 2018Placering 20172016
VellingeSkåne111
OrustVästra Götaland2242
VadstenaÖstergötland3123
BåstadSkåne4214
TorsbyVärmland58712
StockholmStockholm7913095
GöteborgVästra Götaland178179197
MalmöSkåne220224235
KatrineholmSödermanland286287280
NordanstigGävleborg287263226
Lilla EdetVästra Götaland288285276
TierpUppsala289279282
FagerstaVästmanland290266231
Källa: Lärarförbundet

Fakta: Mesta klättrare

De kommuner som klättrat mest från 2017 års placering.
Kommun Län Placering 2018 Placering 2017 Differens 2018–2017
LjusdalGävleborg29212183
TimråVästernorrland82250167
SorseleVästerbotten135269134
ÅstorpSkåne140267127
EksjöJönköping61182121
BjurholmVästerbotten64185121
KarlsborgVästra Götaland9129120
SalemStockholm25144119
TorsåsKalmar143260117
ÄlvsbynNorrbotten14131117
FärgelandaVästra Götaland124240116
VimmerbyKalmar99213114
AskersundÖrebro34147113
SölvesborgBlekinge59162103
TidaholmVästra Götaland75176101
Källa: Lärarförbundet

Fakta: Bäst i varje län

LänKommunPlacering 2018
StockholmDanderyd17
UppsalaKnivsta107
SödermanlandOxelösund51
ÖstergötlandVadstena3
JönköpingTranås26
KronobergLjungby114
KalmarBorgholm6
GotlandGotland49
BlekingSölvesborg59
SkåneVellinge1
HallandVarberg15
Västra GötalandOrust2
VärmlandTorsby5
ÖrebroAskersund34
VästmanlandArboga69
DalarnaRättvik32
GävleborgLjusdal29
VästernorrlandTimrå82
JämtlandKrokom44
VästerbottenUmeå27
NorrbottenPiteå8
Källa: Lärarförbundet
Fakta

Rankningen

Lärarförbundets rankning baseras på 13 kriterier. Rankningen är heltäckande och omfattar förskola, fritidshem, grundskola och till vissa delar gymnasieskola. Såväl kommunala som fristående skolor ingår, men rankningen säger inget om en specifik skola. Data har samlats in från SCB, Skolverket, partsgemensam statistik och enkätsvar från förbundets lokalavdelningar.

De 13 kriterierna är: Resurser till undervisningen, andel behöriga lärare, lärartäthet, friska lärare, lärarlöner, kommunen som avtalspart, andel barn i förskola, betygsresultat årskurs 9 (två mått), andel elever som är godkända i alla ämnen i åk 9 (två mått), andel elever som fullföljer gymnasieutbildningen inom 3 år samt andel elever som uppnår grundläggande behörighet för högskolestudier.

Källa: Lärarförbundet

Läs alla artiklar om: Årets skolkommuner 2018
Gå till toppen