Annons

Annons

Annons

Dubbelmordet på Fredriksdal

Uppgifter: 26-åringen som mördades var själv misstänkt för Helsingborgsmord

Under natten till påskdagen mördades två män i en bil på Fredriksdal. En av männen var enligt HD:s uppgifter själv misstänkt för mordet på en 26-årig man på Högaborg för två år sedan. Han försattes på fri fot efter att ha suttit häktad i fyra månader och åtal väcktes aldrig.

Text

De två männen satt i en bil när de blev beskjutna med flera skott. De fördes med ambulans till sjukhus, men deras liv gick inte att rädda.

Bild: Patrick Persson

Annons

De två männen som sköts ihjäl natten till påskdagen var 26 och 27 år gamla, hemmahörande i Landskrona och kända av polisen sedan tidigare. 27-åringen är enligt HD:s uppgifter dömd för bland annat narkotikabrott, brott mot vapenlagen och försök till grovt rån.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på hd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan