Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

BoIS:are och Eskilsspelare uttagna till talangmatch

Eskilsminnes HIF-lån Carl Thulin.Bild: MATHILDA AHLBERG
Morgondagens stjärnor, matchen där de 32 största unga talangerna från division 1 södra och division 1 norra möts efter säsongsavslutningen, ska i år spelas den 16 november på Tele2 arena i Stockholm.
Trupperna är offentliggjorda och i den södra truppen finns ett gäng spelare från nordvästra Skåne: Jacob Ondrejka, Kevin Jensen och Filip Olsson från Landskrona BoIS och Carl Thulin (som tillhör HIF) och Casper Seger från Eskilsminne. BoIS-tränaren Billy Magnusson ska coacha laget tillsammans med Trollhättans William Lundin.
Spelarna får inte vara mer än 20 år.
Genom åren har bland andra Victor Nilsson Lindelöf, Marcus Danielsson och Jiloan Hamad varit med i Morgondagens stjärnor.
Fakta

Trupperna till Morgondagens stjärnor

Söderlaget

Målvakter

Jakob Tånnander (Lunds BK), Felix Jakobsson (Torns IF).

Försvarare

Carl Thulin (Eskilsminne IF), Alexander Almqvist (IK Oddevold), Jake Weisbrod (IK Oddevold), Anton Nilsson (Tvååkers IF), Adrian Pettersson (Åtvidabergs FF).

Mittfältare

Casper Seger (Eskilsminne IF), Filip Olsson (Landskrona BoIS), Adam Lindgren (Tvååkers IF), Elmar Abraham (Skövde AIK), Adam Egnell (Åtvidabergs FF), Kevin Jensen (Landskrona BoIS), Jacob Ondrejka (Landskrona BoIS).

Anfallare

Teddy Bergqvist (Kristianstad FC), Max Olsson (Åtvidabergs FF).

Tränare: Billy Magnusson (Landskrona BoIS), William Lundin (FC Trollhättan).

Norrlaget

Målvakt

Christos Liantas (Sollentuna FK).

Försvarare

Hadar Sundberg (IF Sylvia), Adam Björk (Karlslunds IF HFK), Isak Hien (Vasalunds IF), Jonatan Vikström (Bodens BK FF), Lukas Rhöse (Carlstad United BK), Axel Norén (Gefle IF FF).

Mittfältare

Thedore Rask (IF Sylvia), Justin Salmon (Karlslunds IF HFK), Anton Eriksson (Umeå FC), Suleman Zurmati (Karlstads BK), Alexander Alp (Nyköpings BIS), David Seger (Sollentuna FK), Anthony Wambani (Vasalunds IF).

Anfallare

Antonios Badke (IF Sylvia), Yoel Embaye (Umeå FC).

Tränare: Dali Savic (Vasalunds IF), Jonathan Ederström (Karlslunds IF HFK).

Gå till toppen