Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

Här hamnar ditt lag när sjuan ska skrotas

De skånska småklubbsserierna har spikats, med en spännande nyhet.

Division 7 infördes 1994, men nu blir sexan återigen lägsta serien.Bild: JESPER ZERMAN
Efter 25 år har den skånska division 7-fotbollen för herrlag gjort sitt. Vid onsdagskvällens Representantskapsmöte i Lund röstade nämligen föreningarna för det förslag som Everöds IF lagt och därmed blir det – från och med nästa säsong – tolv division 6-serier istället.
Noterbart är bland annat också att Eket och Rössjöholm flyttats från den nordvästra till den nordöstra femman och att deras platser tas av Medina och Ramlösa.
Så här ser serieindelningen ut, för de NV-skånska lagen, inför 2020:
Div 4 Nordvästra
Besa, Bjuvstorp, Bjärred, Borstahusen, Fortuna, Glumslöv, Kågeröd, Västra Karup, Wormo, Åstorp, Ödåkra, Örkelljunga.
Div 5 Nordvästra
Allerum, Billesholms GIF, Brunnby, Båstad, Croatia, Grevie, Hais, Kopparmöllan, Kullavägen, Medina, Ramlösa, Viken.
Div 5 Nordöstra
Bjärnum, Broby, Eket, Glimåkra, Hanaskog, Hästveda, Rössjöholm, Mala, Näsby, Sibbhult, Sösdala, Vinnö.
Div 5 Västra
Landora, Dösjöbro, Furulund, Hörby, Höör, Marieholm, Snogeröd, Stehag, Svalöv, Teckomatorp, Trollenäs, Tågarp.
Div 6 NV A
Förslöv, Hjärnarp, Salamis, Jonstorp, Munka Ljungby, Skälderviken, Strövelstorp, Torekov, Vedby/Rönne, Vegeholm, Väsby, Össjö.
Div 6 NV B
Bergandy, Ekeby, Gantofta, Helsingborg Östra, Olympia, Hyllinge, Härslöv, Kvidinge, Stora Harrie, Spanska Akademin, Stattena, Vallåkra.
Div 6 Norra
Finja, Färingtofta, Ljungbyhed, Maglasäte, Norra Rörum, Nävlinge, Perstorp Bälinge, Röstånga, Södra Rörum, Tjörnarp, Tyringe, Vinslöv.
Div 6 Västra
Alegria, Asmundtorp, Billeberga, Bosna, Fram, Helsingkrona, Häljarp, Lunds FF, Lödde, Stattena, Akademi, Stora Harrie, Teknologkåren.
Här är damserierna, med nordvästskånskt intresse:
Div 3 NV
Asmundtorp, Billesholms IK, Borgeby, Fortuna, Nike, Helsingborgs FF, Kvidinge, Råå, Röstånga, Strövelstorp, Torn, Ängelholm.
Div 4 NV
Allerum, Bjärelaget, Båstad, Glumslöv, Hjärnarp, Ljungbyhed, Marieholm, Munka Ljungby, Stattena, Västra Karup.
Gå till toppen