Den 14 april förra året hamnade en 22-åring och en 20-åring i bråk med varandra. Den äldre av dem hade några dagar innan skickat hotfulla sms till den yngre. 20-åringen hade nämligen hans hörlurar.
Bakgrunden till det var att 22-åringen tidigare köpt en luftpistol av den andra och inte betalat. Dessutom hävdar 20-åringen att han lånat ut pengar till honom så han behöll hörlurarna som en pant.
22-åringen kom på besök och redan direkt blev det tråkig stämning. 20-åringen blev utdragen och fick ett knytnävsslag över munnen.
Det ledde till att tre tänder skadades.
I polisförhör har 22-åringen erkänt. Men han säger att han slog 20-åringen för att han var otrevlig. Någon skuld påstår han sig inte ha till offret.
Vad gäller de hotfulla sms:en säger han att de är fejkade och han såg inte heller några skador på 20-åringen.
En närstående har dock vittnat om att hon såg de avslagna tänderna. Killen har nämligen inte varit hos tandläkare efter händelsen.
22-åringen har åtalats för misshandel och så småningom väntar rättegång mot honom vid Helsingborgs tingsrätt.