Annons

Annons

Annons

Attacken på Malmö latinskola

Tre experter: Så förhindrar vi fler skolattacker

Låt skola och socialtjänst kunna varna polisen för potentiella gärningsmän. Missa inte barnen som drar sig undan. Utrusta svenska skolor med en ”panikknapp”. HD och Sydsvenskan lät tre experter – en trygghetschef, en polischef och en författare – komma med sina tankar om hur risken för framtida skolattacker ska minimeras.

Text

Journalisten Åsa Erlandsson har skrivit boken ”Det som aldrig fick ske: skolattentatet i Trollhättan”. Foto: Sofia Runarsdotter

Annons

Låsta skolor, sekretesslättnader, inrymningsövningar och ett tidigt förebyggande arbete med uppmärksamma vuxna. Det är några punkter som Åsa Erlandsson lyfter fram för att förebygga skolattacker.

0 kren månad

HD Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på hd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan