Annons

Annons

Annons

Vår del av världen

Röstånga vände trenden – byborna gick samman och köpte hus

De nordvästskånska inlandsorterna har det tufft – men borde kunna vara starkare. I Röstånga har man hittat en väg till framgång. Den stavas gemenskap.

– Att vi flyttade till Röstånga har med själva känslan av byn att göra, säger Emma Gullstrand som kom hit med familjen från Malmö i höstas.

Emma Gullstrand behöver inte vara på kontoret i Malmö mer än en-två dagar i veckan. Då tar hon sig till Svalöv, och sedan tåget därifrån. ”Det är rätt så smidigt. Jag tänkte det skulle vara lite osmidigare att ta sig till Malmö, men även om tågstationen inte ligger här så funkar det ändå rätt bra”.

Bild: Emil Langvad

Annons

I flera artiklar har HD granskat skillnaderna mellan kust och inland i NV-Skåne. Området håller på att klyvas med en betydligt starkare utveckling längs med kusten. De övriga kommunerna tappar kraft med exempelvis sämre inkomstutveckling, arbetsmarknad, ökad brottslighet och skuldsättning.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan