Annons

Annons

Annons

Höganäs

Kompisveckan öppnar dörren för nya elever till kulturskolan

Under pandemin försvann många elever från kulturskolan i Höganäs. Nu ska nya deltagare lockas till Eric Ruuths kulturhus – med draghjälp av sina kompisar.

Text

Kompisveckan syftar till att locka nya elever till kulturskolan. Felicia Johansson kom ny till musikalgruppen för ett år sedan. Då var hon precis nyinflyttad i Höganäs. ”Jag har fått många nya vänner här. Det är en väldigt trygg grupp och man kan vara sig själv här” säger hon.

Bild: Emil Langvad

Annons

För andra året i rad bjuder Eric Ruuths kulturhus in till en kompisvecka. Det innebär att deltagare på kulturskolan får ta med sig en kompis för att låta dem prova på musik, teater och andra kulturformer.

0 kren månad

HD Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på hd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan