Annons

Annons

Annons

Hyresförhandlingar

Hyrorna klara för Örkelljungabostäder

Från 1 april gäller de nya hyrorna i Örkelljungas allmännyttiga bolag. Höjningen för en typlägenhet på två rum och kök blir runt 200 kronor.

Text

Niklas Örning är vd på helkommunala Örkelljungabostäder.

Bild: Niklas Gustavsson

Annons

Förhandlingarna med Hyresgästföreningen klarades av utan hjälp av Hyresmarknadskommittén.

Örkelljungabostäder ville från början ha 7,8 procents höjning, men det landade i en något lägre höjning än i Helsingborg, fyra procent.

– Jag hade velat ha mer från början och Hyresgästföreningen mindre. Men vi landade där. Det ligger nära snittet för hela Sverige, säger vd Niklas Örning.

Annons

De sex nybyggda marklägenheterna i Eket får däremot ingen hyreshöjning alls.

Annons

– De har så kallad kallhyra, och har ändå stora kostnader nu. De betalar sin el, sin värme och även vatten själva.

De nya hyrorna gäller från och med 1 april, när höjningen syns på hyresavin.

Hyresgästerna behöver alltså inte betala något retroaktivt?

– Det stämmer. Vi värnar om våra hyresgäster, säger Niklas Örning.

Örkelljungabostäder äger och förvaltar 129 lägenheter i Örkelljunga kommun. Hyreshöjningen fungerar som riktmärke även för privata värdar.

– Som på många andra platser så är hyreshöjningen för Örkelljungabostäder högre än tidigare år. Detta beror på att förhandlingsläget i år har varit exceptionellt sett till att vi befinner oss i en tid av hög inflation med drastiska kostnadsökningar som drabbar både fastighetsägare och hyresgäster, säger Simone Hellrand, förhandlare på Hyresgästföreningen region norra Skåne i ett pressmeddelande.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan