Annons

Annons

Annons

Chefsresorna

Inga kvitton – ändå godkände Peter Danielsson chefernas mat och dryck

Det fanns inga kvitton hos kommunen. Ändå godkände Peter Danielsson (M) kostnaderna för chefernas mat och dryck under kunskapsresorna.
Nu har HD däremot tagit del av restaurangnotorna – och kan berätta vad de visade.

Text

”Jag har haft förtroende för att stadsdirektören i sitt uppdrag har gjort kloka avvägningar och har hållit sig inom kommunens riktlinjer”, skriver Peter Danielsson i ett sms.

Bild: Anders Malmberg

Annons

Varje år åker kommunens högsta chefer på en kunskapsresa. HD har granskat de två senaste resorna, som gick till Wien och Linz i Österrike, samt till Köpenhamn, och som arrangerades av företaget Beta. Tidningen har kunnat avslöja att kommunen bröt mot reglerna när man anlitade företaget. Fakturorna för resorna, tillsammans med flera andra uppdrag som Beta gjort på uppdrag av Helsingborgs stad, gick totalt över gränsen för direktupphandling med närmare en miljon kronor.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på hd.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan