Tävlingssäsongen närmar sig för HIF. Som schemat ser ut i skrivande stund är lördagens direktsända hemmamöte med Kalmar FF lagets näst sista träningsmatch innan superettan sparkar igång. Genrepet är borta mot AIK veckan efter och premiären i superettan spelas 4 april mot Öster.
HIF kommer till mötet med Kalmar efter tre raka förluster. Matchen har avspark klockan 15.00.
Annons
Ett lag som fått en bra start på tävlingssäsongen är HIF:s U21 som redan inlett U21-allsvenskan. Det gjorde man med en seger mot Landskrona.
Annons
På måndag väntar en av säsongens höjdpunkter när rivalen Malmö FF kommer på besök.
– Derbymatcher mot MFF är alltid speciella, oavsett ålder. Vi är glada att kunna bjuda våra prenumeranter på den här matchen också, säger Daniel Rooth.
Fakta
Kommande HIF-matcher HD sänder
Lördag 18 mars: Helsingborgs IF–Kalmar FF, 14.50
Måndag 20 mars: HIF U21–MFF U21, 13.50
Fakta
Så ser du sändningen
För att se sändningarna på hd.se måste du vara prenumerant på Helsingborgs Dagblad. Är du inte kund ännu blir du det enkelt genom att följa den här länken. Har du redan en aktiv prenumeration kan du logga in här och att få tillgång till allt material på hd.se.
Alla sändningar kommer att finnas kvar på hd.se och finnas tillgängliga som repriser i efterhand.
För bäst användarupplevelse rekommenderas Apple tv, chromecast eller en hdmi-anslutning från dator till tv. För dig som tittar via en Appleprodukt rekommenderas Apple tv. Genom att ladda ner vår nyhetsapp till mobilen kan du se matcherna via chromecast eller Apple Airplay. Det går även att se matcherna direkt på mobilen, läsplattan eller via din dator.