Annons

Annons

Annons

Det ekonomiska läget

Rekord i negativ syn på Sveriges utveckling

Text

Den egna ekonomin har försämrats för många. Arkivbild.

Annons

Två av tre svenskar tycker att utvecklingen i Sverige är på väg åt fel håll. Andelen hushåll som klarar sig mycket bra på sin inkomst har också rasat. Det visar den senaste Som-undersökningen från Göteborgs universitet.

"Rekord i negativ syn" skriver institutet i rapporten.

Den negativa synen på Sveriges utveckling har inte varit så tydlig någon gång under de senaste tio åren. 67 procent tycker att utvecklingen under 2022 gått åt fel håll. 13 procent tycker att utvecklingen gått åt rätt håll.

Annons

Annons

Inte oväntat är synen på den svenska ekonomin också dyster. Siffran på 78 procent som anser att landets ekonomi försämrats är den högsta sedan finanskrisen.

Andelen som anser att den personliga ekonomin försämrats under året har mer än fördubblats - från 15 till 34 procent.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan