Annons

Annons

Annons

Politik i Helsingborg

Färre kommunikatörer och fler sjuksköterskor i MP:s budget

Miljöpartiet har länge velat ha en översyn av Helsingborgs stads stora kommunikations- och marknadsavdelning men inte fått gehör. Nu är partiet konkret och föreslår en halvering av budgeten.
– Det är tuffa nedskärningar, men ännu tuffare att dra ner på skola, vård och omsorg, säger Sofia Kamlund (MP).

Sofia Kamlund och Miljöpartiet vill stryka exploatering av åkermark och ett parkeringsgarage under nya stadsbiblioteket. Istället prioriteras investeringar i naturreservat och våtmarker (6 miljoner årligen) samt på trädplantering (5 miljoner årligen).

Bild: Anders Malmberg

Annons

Det är kärva tider och det märks när Helsingborgs partier presenterar sina budgetförslag. Treklöverstyret med stöd av Sverigedemokraterna sänkte sitt, annars så heliga överskottsmål till en procent. Socialdemokraterna valde att slopa det helt. Miljöpartiet lägger sig mittemellan.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan