Hade det inte varit så horribelt hade det nästan varit lustigt.
Just nu sker stora protester i muslimska länder mot att några koraner bränts i Sverige och att Sveriges regering och lagstiftning tillåter det.
Iran, Irak, Saudiarabien med flera länder protesterar, kallar upp våra ambassadörer och kräver att Sveriges regering stoppar dessa protester mot den religion som är grunden för styrelseskicken i dessa länder.
Irak vill till och med avbryta alla relationer med Sverige och vill stoppa alla Svenska företag från att göra affärer med landet.
Dessa länder avrättar och torterar folk som inte rättar sig efter ”den rätta- läran”.
Man fängslar människor som protesterar mot de muslimska regeringarnas förtryck och diktatur. De som vågar uttrycka sin åsikt riskerar livet.
Annons
Annons
Dessa länder protesterar nu mot att en bok bränns i Sverige.
Men de protesterar inte mot att Sveriges flagga bränns.
De protesterar inte mot att Sveriges ambassad sätts i lågor.
De protesterar inte mot att islamister genomför terrordåd runt om i Europa.
De protesterar inte mot att Salman Rushdie får en religiös dödsdom utfärdad mot sig.
De protesterar inte mot att Lars Vilks var tvungen att leva med ständigt polis-skydd på grund av hot från islamister.
De protesterade inte när beväpnade män attackerade satirtidningen Charlie Hebdos redaktion
Runt om i världen utförs illdåd i den muslimska religionens namn. Inte mot något av detta protesterar dessa länders regeringar.
Tvärt om. Flera av dessa aktioner har hyllats.
Nu vill alltså dessa diktatorer protestera mot att man i Sverige får uttala och visa sitt förakt för saker och händelser man anser är förkastliga.
Regimer som förtrycker människor som vill leva ett fritt liv och som vill kunna uttrycka sina åsikter hotar nu Sverige om vi inte stoppar människor från att visa sitt förakt mot åsikter som uppmanar till förtryck och mord.
Men tyvärr har det verkan.
Vi kan se att det i vissa fall innebär att vi vid vissa tillfällen inför självcensur. Just nu pågår en utställning i Blå Hallen i Höganäs där Lars Vilks konstnärskap visas upp. Där har man valt att censurera utställningen genom att utesluta några av hans mest kända konstverk. Nämligen serien med teckningar som visar profeten Muhammed som rondellhund.
Annons
Istället finns en svart tavla från 2017 där det står att ”målningen inte kan visas på grund av säkerhetsskäl”.
Så ja. De islamistiska ländernas krav på censur i Sverige har fått effekt. Vår yttrandefrihet begränsas på olika sätt. Nu vill dessutom dessa länder tvinga Sveriges regering att ändra svensk lagstiftning.
Vi måste stå upp för vår frihet och vår rätt att yttra oss. Även om det innebär att den rätten utnyttjas av fårskallar.
Bert Alfson